معرفی شغل فیلم بردار / تصویر بردار

در تعریف فیلم برداری آمده است :

" فیلم‌برداری مهم‌ترین مرحله تولید فیلم است. این مرحله به ویژه با مهم ترین ابزار و وسایل فیلم‌سازی، یعنی دوربین و متعلقات آن، انواع نورافکن‌ها و غیره سرو کار دارد. در این مرحله علاوه بر فیلم برداری، نورپردازی، کارگردانی، صدابرداری، بازیگری و برخی جلوه های ویژه، نیز هم زمان انجام می‌شوند. پیش از اینکه وارد این مرحله شویم باید صحنه کاملا آماده باشد و بازیگران نیز برای ایفای نقش حاضر باشند."

 
مدیر فیلم برداری یک پروژه فیلم سازی، در کار خود معمولا یک یا چند دستیار خواهید داشت. عمدتا یک فیلم بردار هم در فیلمبرداری فیلم های سینمایی و هم در تلویزیون متخصص است، علیرغم اینکه تجهیزات و روشهای متفاوتی از یکدیگر دارند. در سال های اخیر با ورود دوربین های دیجیتال و تکنولوژی HD  کار با دوربین های حرفه ای بسیار راحت تر شده و تفاوت تکنیکی خاصی وجود ندارد.
 
زمان کار فیلم بردار معمولا طولانی، نامنظم و بسته به نوع پروژه گاهی در شب ها و روزهای تعطیل است. فیلم بردار باید بسیار منعطف بوده و از توان بدنی خوبی برخوردار باشد زیرا گاهی ساعت های فیلم برداری بسیار طولانی می شود.همچنین باید بتواند به راحتی در ارتفاع، روی جرثقیل و یا داربست فیلمبرداری کند.
 
محل کار فیلم بردار می تواند در فضاهای مختلف از استودیوی فیلم برداری تا فضاهای باز در شرایط مختلف آب و هوایی باشد. فیلم بردار باید بتواند در مکان ها و شرایط مختلف کار کند. گاهی نیز باید در سفر بوده و تا مدت زیادی از خانواده خود دور باشد.
 
در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی، میزان درآمد و تعدادی از فیلمبرداران معروف کشور ارائه می شود.

 

وظایف فیلمبردار

 • تنظیم و مکان یابی تجهیزات فیلمبرداری
 • برنامه ریزی و گرفتن فیلم به صورت تمرینی
 • دنبال کردن روند فیلمنامه و پیروی از دستورات کارگردان و یا مدیر برنامه (در استودیوهای ضبط تلویزیون)
 • انتخاب مناسب ترین لنزها و زاویه های دوربین
 • حل مشکلات فنی و عملی از جمله نوردهی
 • همکاری نزدیک با عوامل فنی مانند نور و صدا

  
 

مهارت و دانش مورد نیاز

 • مهارت های عملی خوب و آشنایی با تجهیزات فیلمبرداری
 • علاقه فراوان به عکاسی، فیلم و ویدئو
 • مهارت های ارتباطی خوب - برای ارتباط مناسب با کلیه عوامل فیلم
 • توانایی انجام صحیح دستورالعمل ها و توجه زیاد به جزئیات - به منظور دنبال کردن درست رویه فیلم نامه مطابق با دستورات کارگردان
 • دید هنری نسبت به رنگ ها - برای گرفتن تصاویری حرفه ای و زیبا
 • حفظ آرامش تحت شرایط کاری پرفشار - چون معمولا پروژه های سینمایی و تلویزیونی روندی طولانی و بسیار پرفشار دارند.
 • توانایی انجام کار تیمی - برای همکاری مناسب با کلیه عوامل فیلم یا برنامه با هدف تولید محصولی با کیفیت
 • توان بدنی و استقامت خوب برای نگه داشتن و حرکت تجهیزات فیلم برداری و ساعات کار طولانی

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

یکی از مهم ترین عوامل برای موفق شدن در کارهای هنری از جمله فیلم برداری داشتن علاقه، استعداد و پشتکار است. فیلم برداران زیادی هستند که تحصیلات دانشگاهی مرتبط نداشته اند و با گذراندن دوره های آموزشی موجود در آموزشگاه ها وارد این شغل شده و حتی گاهی در آن بسیار موفق بوده اند. این امر در مورد فیلم بردارانی که در اتلیه ها مشغول هستند و به کار فیلم برداری مجالس، جشن ها و گاهی برخی امور تبلیغاتی می پردازند، بسیار مصداق دارد.

برای ورود به حوزه فیلم برداری حرفه ای در بخش سینما و تلویزیون معمولا افراد باید در رشته فیلم برداری (یکی از گرایش های رشته سینما) تحصیل کرده باشند. البته گاهی افرادی بدون داشتن مدرک دانشگاهی، با گذراندن دوره های آموزشی مرتبط می توانند وارد حوزه فیلم برداری در سینما و تلویزیون شوند.


بازار کار و آینده شغلی فیلمبردار

در حوزه سینما و تلویزیون، فیلم بردار می تواند به صورت مستقل و قراردادی کار کند. اگرچه معمولا شبکه های تلویزیونی، فیلمبرداران را  استخدام می کنند ولی کار کردن در سینما عمدتا به صورت قراردادی است و از یک فیلم تا فیلم دیگر تغییر می کند. در سینمای مستند نیز ممکن است فیلم بردار فیلم خود باشد!. برای شروع کار معمولا افراد از دستیاری فیلمبرداری شروع کرده و به مرور تا رده مدیر فیلم برداری پیشرفت می کنند.

فیلم بردار می تواند آتلیه فیلم برداری راه اندازی کرده و به طور مستقل کار کند.

در مورد وضعیت اشتغال و بازارکار فیلمبردار در ایران اطلاعات قابل استنادی در دسترس نیست. به طور کلی رقابت در رشته های هنری به خصوص در حوزه سینما و تلویزیون شدید است. افرادی موفق ترند که علاوه بر داشتن دانش لازم، از مهارت و توانایی کافی برخوردار باشند. شغل فیلم برداری در کشور با مسایل و مشکلاتی روبرو است که برخی از انها عبارتند از :

 • عدم تخصیص تسهیلات برای خرید دوربین ها و تجهیزات جدید به فیلم برداران
 • عدم توجه به مزایای شغلی از قبیل بیمه و برخوردار نبودن از حقوق صنفی فیلم برداران مستند

 
وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام فیلمبرداران بین سال های 2010 تا 2020، رشد 2 درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل 14 درصد می باشد.

استرالیا - در بازه زمانی 5 سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد منفی 8.3 درصدی داشته و روند نسبتا ثابتی در آینده برای آن پیش بینی می شود.

 

میزان درآمد فیلمبردار

درآمد فیلم بردار بسته به نوع کار و قرارداد او متفاوت است. فیلم برداری که به طور مستقل در آتلیه کار می کند، با توجه به تعداد کار و قرارداد ماهیانه خود درآمد معینی دارد. فیلم برداری که در شرکت های خصوصی استخدام شده است، با توجه به سیاست ها و وضعیت مالی شرکت، روی حقوق ماهیانه ای با آنها توافق می کند.

بسیاری از فیلم برداران حرفه ای نیز به صورت قراردادی و پروژه ای با تهیه کنندگان مختلف کار می کنند. درآمد آنها نیز در پروژه های مختلف، متفاوت است.


میزان درآمد فیلم بردار در کشورهای مختلف جهان عبارتند از :

آمریکا - متوسط درآمد سالانه این شغل 40.390 دلار (برای همه مشاغل 33.840 دلار) در سال 2010 و مطابق با آخرین آمارهای سال 2013، 40.300 دلار بوده است.

استرالیا - متوسط درآمد سالانه این شغل72.000 دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان - با توجه به نوع قراردادها متفاوت است.
 
 

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و ... برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.


شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ISTP این تیپ شخصیتی از مشاغل ملموس لذت می برد. او قدرت مشاهده خوبی داشته و به جزئیات توجه زیادی دارد.

 

برخی از فیلمبرداران معروف ایرانی

 

میرزا ابراهیم عکاس‌باشی :  نخستین فیلم بردار ایرانی

 

نعمت حقیقی : فیلم بردار فیلم های داش آکل، شازده احتجاب، سفیر، روز شیطان، عروس، شوکران و...

 

علیرضا زرین دست : فیلم بردار فیلم های عروسی خوبان، خط قرمز، ضیافت، حکم، آتش بس، بی پولی، موج سوم، سوپر استار، تلفن همراه رئیس جمهور و...

 

محمود کلاری : فیلم بردار فیلم های مدرسه موشها، شیر سنگی، مادر، دلشدگان، لیلا، قرمز، بوتیک، بید مجنون، خاک آشنا، چهل سالگی، برف روی کاج ها، گذشته و...

 

هومن بهمنش : فیلم بردار فیلم های آن سه ، شیرین، پذیرایی ساده، خوابم می یاد، زندگی خصوصی آقا و خانم میم، دربند و...


 

 تحقیق، ترجمه و گردآوری  

  گروه شغل و بازار کار مسیر ایرانی  

/ 1 نظر / 60 بازدید